Nauka pisania zaczyna się równolegle z nauką czytania, te dwie bardzo ważne rzeczy mogą być dla dziecka na początku nudne, ale musimy je jakoś do tego zmobilizować. Bardzo ważne jest aby dziecko pisało starannie i estetycznie, ponieważ gdy jego pismo będzie niekształtne, będzie miał sam trudności w rozczytaniu własnego pisma, a to nie polepszy mu procesu nauki. Warto robić z dzieckiem różnego typu ćwiczenia, które rozwijają manualne umiejętności. Początek nauki pisania przypada na ok. 3 rok życia.
Na co zwrócić uwagę przed nauką pisania
Co ciekawe, w nauce pisania bardzo ważna jest rozwinięta koordynacja wzrokowo-ruchowa, a jak ją możemy rozwinąć u naszej pociechy? Otóż przez zabawę! Jazda na hulajnodze, rowerku, skakanka, wszystkie te zabawy bardzo to rozwijają a przy okazji sprawiają dziecku dużą frajdę. Na czym jeszcze musimy się skupić? Na zabawach, które będą angażować dłonie, paluszki dziecka i rozwijać też jego umiejętności manualne, malowanie kredkami/ farbkami, układanie klocków, wydzieranki, układanki – sprawdzą się idealnie. Warto też czasem bawić się z dzieckiem w grę zwaną „synonimy” – czyli szukać synonimów jakichś słów, aby tez rozbudować słownictwo dziecka.
Pierwszy etap nauki pisania
Przed nauką pisania skupmy się na prawidłowej postawie dziecka, prawidłowym miejscu do tej nauki oraz na prawidłowych przyborach. Wysokość krzesła (dobrze, żeby krzesło nie było obrotowe), plecy proste, łokieć oparty na blacie, miejsce do nauki, które nie będzie dekoncentrować dziecka np. zabawkami czy technologią. Przybory – prawidłowy ołówek, na początku trochę grubszy lub ze specjalną nakładką, to bardzo ważne.
Kolejne etapy pisania
Kiedy nasze dziecko nauczy się już pisania pojedynczych literek i stwierdzimy, że czas zacząć łączyć te literki w wyrazach, ważne jest aby zacząć od jakichś krótszych wyrazów, tutaj przydadzą nam się synonimy – warto pomyśleć i używać słów, takich aby były one łatwiejsze, przyjemniejsze do napisania dla dziecka, oczywiście w późniejszych etapach używajmy też tych cięższych słów.
Podsumowanie
Podsumowując, najważniejsze w początkowych etapach jest rozwinięcie koordynacji psycho-ruchowej i umiejętności manualnych dziecka. Bardzo ważne jest aby nie zniechęcać, nie krzyczeć, nie wytykać błędów dziecka w początkowych etapach nauki, dziecko aby nauczyć się dobrego, estetycznego pisania potrzebuje czasu i motywacji. W końcu kto chciałby siedzieć przy nudnych literkach skoro wokół tyle zabawek? Motywujmy nasze pociechy, może nawet nagradzajmy je za dobrze poświęcony czas nauce, ale nigdy ich nie karzmy! Pamiętajmy, że każde dziecko jest indywidualne i potrzebuje więcej/mniej czasu niż inne dzieci.